Norges forhold til EU – hva nå?

Seminar banner

USN og NHO har et samarbeid om en seminarrekke der samfunnsaktuelle tema blir satt på dagsorden. På dette seminaret er det vårt forhold til EU som er på agendaen.


28 Apr

Praktisk informasjon

Den nye administrasjonen i Washington utfordrer EU på flere måter. Det gjelder særlig forsvar- og handelspolitisk. Usikkerhet er skapt og flere tar til orde for at Norge må revurdere sitt forhold til EU. Vi har samler ekspertise og politikere som vil belyse dette fra flere sider.

Dagens konferansier; student ved Universitetet i Sørøst-Norge Sara Ajzenhamer-Selnes

Dørene er åpne for alle som ønsker å delta.

Velkommen!

Program

18:00 – Mingling

18:20 – Velkommen og hvorfor gjør vi dette?
Regiondirektør NHO Vestfold og Telemark Kristin Saga og Pia Cecilie Bing Jonsson, rektor ved universitetet i Sørøst-Norge.

18:30 – Hva skjer i EU – på 10 minutter'
Fra NHO sitt Brusselkontor, hva skjer i Brussel, Norges posisjon.

18:40 – «Et varslet sjokk som likevel kom overraskende.»
Førsteamanuensis og samfunnsøkonom Jon Reiersen fra Universitetet i Sørøst-Norge.

18:55 – Sofadialog
Heidi Nordby Lunde stortingsrepresentant (H) fra Oslo, og leder i Europabevegelsen og Kathrine Kleveland, tidligere leder av Nei til EU og 1. kandidat til Stortinget (Sp), fra Vestfold. Dialogen ledes av Idar Kreutzer, internasjonal direktør NHO.

19:25 – Debatt toppkandidatene fra partiene som stiller i Vestfold
Debatten ledes av Kristin Monstad, redaktør i NRK Vestfold og Telemark.

20:25 – Oppsummering og avslutning
Viserektor for utdanning Stephan Hamberg.