Hva forsker vi på?
Sentrale tema for gruppas forskningsprosjekter er lek og læring i overgangen fra barnehage til skole og de første årene i skolen, lærerrollene i leke- og læringssituasjoner i barnehage, skole og Skolefritidsordning, samkonstruksjon av kunnskap og mening, læringsressurser, språk og lesing, læring i fellesskap, samt fellesskapelse ved skolestart.
Hvordan forsker vi?
Forskergruppa har prosjekter som retter seg mot barns overgang fra barnehage til SFO og skole - og skolens første år. To PhD-prosjekter og et postdoktorprosjekt har sin forankring i gruppa. Ellers har gruppa 11 forskningsprosjekter.
I prosjektene benyttes i hovedsak kvalitative metoder; observasjon, intervju, tekstanalyse og medieanalyse. Deltakerne av gruppa bidrar med veiledning og undervisning i både barnehagelærer- og grunnskolelærerutdanningen og det samarbeides med faglig og administrativ ledelse ved USN. Studenter i lærerutdanningene, styrere, rektorer, barnehagelærere og grunnskolelærere inkluderes i flere av prosjektene.
Forskningsdisipliner
Medlemmene av forskergruppa kommer fra fagområdene pedagogikk, norsk og matematikk.
Samarbeidspartnere og nettverk
I samarbeid med to forskergrupper ved OsloMet gjennomfører vi hvert annet år en nasjonal forskerkonferanse om lekens betydning i overgangen fra barnehage til SFO og skole – og i begynneropplæringen. Den neste vil finne sted høsten 2023.
Andre samarbeidspartnere er:
- Nasjonalt nettverk for lek i begynneropplæringen
- Syddansk Universitet
- Ålborg Universitet
- Barnehager, skoler, kommuner i Norge
- Glitne kanvasbarnehage i Tønsberg kommune
- Transitions (Special Interest Group - EECERA)
Pågående forskningsprosjekter
- Comparing play-based learning in Norway and England to promote health and life skills in early childhood (ph.d.)
Aye Thida Oo - Fellesskapelse ved skolestart (ph.d.)
Atle Rønnestad Kaasin - Mediedekning av seksåringenes inntog i skolen.
Terese Wilhelmsen, Jostein P. Østmoen, Åse Lund, Eli Haug & Anne Kristin Andresen - Kommunikasjon som en grunnleggende og viktig ferdighet.
Bjørk Kehlet og Janne Madsen - Lekende læring og lærende lek (Antologi).
(Redaktører: Svanhild Breive, Liv Torunn Eik og Line Sanne)
Fra forskergruppa: Liv Torunn Eik og Hogsnes, Hilde Dehnæs - Barns vertikale og horisontale overganger i barnehagen og barnehagelæreres og grunnskolelæreres arbeid med lek i overgangen fra barnehage til skole.
Reidun Larsen, June Berger Storli, Hilde Dehnæs Hogsnes og Liv Torunn Eik (USN)
Michelle Jespersen Sjuve, Karl Richard Nyqvist, Tone Bjørklund Ring (Glitne Kanvas barnehage) - Første skoledag – et fellesskapende arrangement?
Atle Rønnestad Kaasin, Liv Torunn Eik & Hilde Dehnæs Hogsnes - «Første skoledag – same procedure as every year?»
Jostein Paulgård Østmoen. - Samkonstruksjon av kunnskap i klasserommet.
Hilde Dehnæs Hogsnes; Liv Gjems, Ronny, Johansen & Stein Laugerud - Å trø over terskelen frå barnehage til skolen.
Bjarne Isaksen - Studentenes overgangspraksis – om betydningen av samarbeid og møter på tvers av barnehage- og grunnskolelærerutdanningen.
Ronny Johansen, June Berger Storli, Anne Marie Øines & Hilde Dehnæs Hogsnes