Bakgrunn
Målet med pilotprosjekt var å se om kombinasjonen av bruk av hund og læringsmetodikken TAGteach kunne bidra til unge voksne med sosial angst lettere kunne ha blikk-kontakt med en fremmed person.
TAGteach er en etablert læringsmetode basert på atferdsanalyse og positiv forsterkning. Ønsket atferd markeres med en lyd eller annet signal, for å gi rask tilbakemelding til personen om dette. Metodikken er blitt brukt i ulike typer opplæring, som i musikkundervisning, språkopplæring, akademisk læring og læring for barn med spesielle behov.
Bruk av hund og bruk av TAGteach har hver for seg vært effektive metoder for å modifisere atferd.
I dette prosjektet ønsket blant annet professor Bente Berget og prosjekteier Tess Erngren i Goodog, å se på om kombinasjonen av hund og TAGteach ville gi økt grad av øyekontakt og lavere puls, sammenlignet med en kontrollgruppe som bare fikk TAGteach.
Metode
Deltakere skulle rekrutteres fra Distrikspsykiatrisk senter, (DPS), Lillehammer. Det viste seg å være utfordrende. Til tross for ulike tiltak lyktes vi kun å inkludere tre deltakere. Dette førte til en justering av designet, fra gruppebasert intervensjon til et kvalitativt within-case study, med før- og ettermålinger på individnivå.
Rent praktisk fikk deltakerne møte hund og hundefører, (prosjekteier og testleder Tess Erngren). Øyekontakt ble registrert før og etter intervensjonen, i tillegg til pulsmålinger. Deltakerne rapporterte graden av ubehag på en enkel selvrapporteringsskala utviklet for formålet og ble intervjuet om opplevelsen i etterkant.
Resultat
Samtlige deltakere rapporterte om mindre ubehag ved øyekontakt med testleder etter intervensjonen – en indikator på sosialt stress.
Intervjudata støttet opp om de kvantitative funnene:
Deltakerne beskrev følelsesmessige forbedringer som økt trygghet, ro og opplevelse av mestring i møte med sosiale situasjoner.
Kun en deltaker viste redusert puls i etterkant av intervensjonen. Det ble derfor konkludert med at måling av puls ikke nødvendigvis reflekterer subjektiv opplevelse.
Selv om det lave deltakerantallet begrenser generaliserbarheten, ga prosjektet nyttig innsikt i hvordan dyreassisterte tiltak kan bidra til reduksjon av sosial angst. Prosjektet bekreftet antagelser om positiv endring, men større studier med kontrollgrupper er nødvendige for å validere funnene.
