Startet advokatfirma etter studiene

Alumn Daniel Wikstøl. Foto

Alumn Daniel Wikstøl er i advokat og partner i Zenit Advokater hvor han kombinerer juridisk rådgivning med bedriftsledelse.

Kan du fortelle litt om arbeidet ditt? Hva er de konkrete arbeidsoppgavene dine?
 
Som partner i et advokatfirma må man fylle flere roller. Fra et kundeperspektiv er man rådgiver om rettslige og strategiske spørsmål. Særlig vil næringsklienter ha behov for rådgivning som ikke bare gjelder ren juss, men som også har sider mot marked og økonomi. Internt i firmaet er man samtidig bedriftsleder med ansvar for blant annet markedsføring og med personalansvar. Dette gjelder også i større firmaer som har egne ansatte til å jobbe med marked og HR. En partner er medeier i firmaet, og kundepleie og utvikling av kunderelasjoner vil alltid være en viktig del av jobben, samtidig som man skal drive med opplæring og veiledning av advokatfullmektiger og andre juniormedarbeidere.
 
En arbeidsdag som advokat foregår ofte foran PC-en, hvor det vurderes og argumenteres overfor kunder og motparter i e-post og brev. Det blir også en del møtevirksomhet i den forbindelsen, og dersom saken tilspisser seg, er det en advokats oppgave å føre saken for retten. Å føre saker for retten er nærmest et eget fag i seg selv, og ikke alle advokater gjør det regelmessig. I Zenit advokater, hvor jeg jobber, er vi imidlertid spesialister på konfliktløsning, og selv har jeg til enhver tid flere saker for domstolene. Jeg jobber kun med sivile saker, som er motsatsen til straffesaker. I sivile saker er det gjerne et halvt år med skriftlig saksforberedelse før det hele skal avgjøres i rettsmøte. Det avholdes underveis nå som hovedregel mekling i rettens regi, og mange saker løses også der selv om saken er bragt inn for retten.
 
 
 Hva er det beste med jobben din - og det mest utfordrende?
 
Det beste med jobben slik jeg ser det, er at det er så variert. En sak er sjelden helt lik, og så handler det mye om mennesker. Det å få treffe så mange ulike personer og å kunne være en støtte i det som ofte er en vanskelig situasjon er veldig givende.
 
Hva husker du best fra studietiden din ved USN?
 
Jeg studerte bachelor i økonomi og administrasjon ved siden av fulltidsjobb som advokat i et stort advokatfirma. Det vil si at jeg ikke var like mye på forelesninger som andre og drev mye selvstudium. Jeg hadde likevel stor glede av de obligatoriske gruppeoppgavene, men husker kanskje best av alt eksamenssituasjonene. Her tror jeg at jeg hadde mye nytte av å være i jobb allerede og vite hvordan ting fungerer ute i næringslivet. Og selvfølgelig husker jeg godt følelsen av å være ferdig med eksamen. Med fem år på juss og tre år med økonomi, har det blitt en del eksamener, men gleden ved å gå ut av eksamenslokalet og vite at du hadde prestert og nå kunne slappe av, var like fantastisk hver gang.
 
Hva er det viktigste du har tatt med deg fra utdannelsen din?
 
Jeg begynte på USN fordi jeg hadde en drøm om å starte eget firma. Slik sett var nok det viktigste jeg tok med meg kunnskap om markedsføring og økonomi som jeg tok i bruk da jeg startet eget firma i 2013.
 
Hvilken del av utdanningen har du hatt spesielt nytte av i den nåværende jobben din?
 
Den delen av utdanningen jeg har mest nytte av i det daglige som advokat er evnen til å lese og forstå regnskap. Det er også helt sentralt i mange rettslige vurderinger.
 

0 Kommentarer

Du må logge på for å kunne kommentere.