Sara ble leder for næringsforeningen før hun fullførte studiet

Sara Ajzenhamer-Selnes, daglig leder Horten næringsforum, Horten tech

Slik gikk Sara fra student til leder av næringsforening med over 200 medlemsbedrifter.

Da Sara Ajzenhamer-Selnes fullførte bachelorgraden sin i økonomi og ledelse i juni 2025 hadde hun allerede vært i fast jobb i en måned.

Hun tok nemlig over stillingen som daglig leder for Horten næringsforum i mai: En næringsforening med over 200 medlemsbedrifter. 

– Det var en stor tillitserklæring i det at styret i Horten næringsforum valgte å ansette meg. Jeg er ung, nyutdannet og er fra Stokke, ikke Horten. Jeg var veldig tydelig i hva jeg pitchet under ansettelsesprosessen: Jeg har et utenfor-perspektiv, liker å tenke nytt og jeg var ærlig på hva jeg kunne tilby og hvordan jeg jobber.

I skrivende stund har Sara vært i jobben i et halvt år. Hun har allerede rukket å lede teknologifestivalen Horten Tech og kommet godt på plass i lederrollen:

– Jeg liker verdiskapning, prosjektstyring og jeg liker å ha prosjekter som ikke går av seg selv, men hvor man kan ha påvirkningsmuligheter. Akkurat disse faktorene gjorde Horten næringsforum en god match for meg.

LES OGSÅ: Kjetil startet på femårig utdanning som 39: – Angrer ikke et sekund

Fra scenelys til studentliv

Fra 2017 drev Sara med sang og dans profesjonelt i Europa. Fra før hadde hun studert musikkvitenskap ved Universitetet i Oslo og musikkteater med fordypning i dans og sang ved Bårdar akademiet. 

I 2020 satt hun plutselig koronafast i Kroatia, og på grunn av pandemien mistet hun alle årskontraktene sine. Da tok hun et valg:

– Jeg begynte å tenke på alle egenskapene mine og alle erfaringene jeg hadde. Jeg liker å ha en strategi lang tid i forveien, jeg er god på språk, har ledererfaring i markesføring og klarte å stige i gradene.

– Men så satt jeg med et ønske om å stige mer og da ville jeg ha den formelle kompetansen for å underbygge det jeg var god på. Jeg har alltid synes systemer er spennende og musikk er som regnskap og matte. Da valgte jeg å studere økonomi og ledelse, sier hun.

LES OGSÅ: Jonas er yngst på kontoret og teamleder: Slik kapret han drømmejobben

Balanserte travel studiehverdag

Akkurat hvorfor valget falt på USN var også lett, forteller Sara:

– Jeg er selv fra distriktet og Stokke er ikke så langt unna Bakkenteigen. Jeg visste at det var helt fantastiske tilbud på USN og har alltid tenkt at det er viktig å bygge regional kompetanse. 

Under studiet valgte hun å engasjere seg i en rekke diverse verv, aktiviteter og jobber. Hun fortsatte med scenekunst og dyrket andre ferdigheter og interesser, som for eksempel jobb i folkehøgskole, overingeniør og kommunikasjonsansvarlig for Cyberlandslaget, koreograf, repetitør, danselærer på videregående skole og sanger.

I tillegg til flere jobber ved siden av studiet var hun også tillitsvalgt for studiekullet sitt og hadde flere verv. Blant annet nestleder og grunnlegger i linjeforeningen EconNex og prosjektleder og markedsføringsansvarlig i studentorganisasjonen Navier.

Både personlig og profesjonelt trives Sara med en full kalender. Hun forteller at hun elsker å ha mye på gang, og at hun lever etter å planlegge hva som skal skje når.

LES OGSÅ: Oda ble fløyet til Lofoten av sin potensielle arbeidsgiver

– Tør å spør

I jobben møter Sara ofte ungdommer og studenter som er i tenkeboksen med store valg. Her er hun helt tydelig i hva slags råd hun gir:

– Det viktigste er å velge å studere noe du synes er spennende, for da fullfører du det. I Norge er vi heldige som kan prøve nye ting, og statistikken sier at beiteskifte to til tre ganger i løpet av livet er sunt. Det skaper mangfold i samfunnet vårt. Det er ikke bra at alle sitter på den samme kompetansen, da finner vi ikke de nye løsningene. Vi er alle våre egne sammensatte "pakker" og all erfaring du har er med på å forme det, så utnytt det.

– Så må man tørre å spørre. Mange av de fine mulighetene jeg har fått gjennom livet har oppstått fordi jeg rett og slett har vært på og spurt. Vær engasjert og vis interesse, da kan nye dører åpne seg.

Gjennom Horten Tech-festivalen er Sara litt som en Kirsten Giftekniv: Her matches nemlig studenter med relevante bedrifter.

– Min jobb handler mye om verdiskapning og det å utvikle noe. Da må man også finne kompetansen dit den skal være. Vi har mange fine arbeidsplasser som trenger arbeidstakere. På Horten Tech kom det rundt 4500 innom, og 52 bedrifter. Da får studentene en gylden mulighet til å vise fram hvem de er, lage en pitch og de kjører speedintervju med bedriftene.

– Flere av studentene fikk jobb på stedet. For meg er det veldig gøy å jobbe med akkurat dette, det å koble folk sammen. 

LES OGSÅ: Slik ble det som var et "testår" til en karriere for Vilde

Sara Ajzenhamer-Selnes 

  • Studieretning: Bachelor i økonomi og ledelse
  • Avgangsår: 2025
  • Studiested: Campus Vestfold
  • Jobb: Daglig leder i Horten Næringsforum og Horten Tech-festival.

Om USN Alumni: 

  • Nysgjerrig på hva tidligere studiekamerater driver med? Sulten på mer «kompetanse» innenfor ditt fagfelt? 
  • Gjennom USN Alumni kan du som tidligere student holde deg oppdatert på aktuelle faglige og sosiale arrangement som foregår. 
  • Les mer om hva våre tidligere studenter gjør her!