Om OLA-ordningen ved USN

OLA-møte

Hva er OLA?

OLA (Onboarding Learning Alliance) er en studie­støtteordning for førsteårs­studenter ved USN. Målet er å hjelpe studentene med å lykkes tidlig i studiene gjennom gode studievaner, aktiv læring og mestring av krevende emner.

OLA er inspirert av metodikk fra SI-PASS og bygger på strukturerte studiegrupper, samarbeidslæring og studentaktivitet. Ordningen ble pilotert i 2019 og har siden blitt videreutviklet gjennom design thinking, basert på studentenes behov og erfaringer. OLA er faglig og pedagogisk forankret i samarbeid med European Centre for SI-PASS ved Lund universitet og relevante fagmiljøer ved USN, og justeres hvert semester for å sikre kontinuerlig kvalitetsforbedring.

Hvordan fungerer OLA?

Studentene deltar i faste grupper som møtes 2 timer i uken gjennom semesteret. Møtene ledes av en læringsfasilitator– en student som tidligere har gjort det godt i emnet og som er opplært i pedagogiske metoder, gruppeledelse og studentaktiv læring.

I gruppene jobber studentene med faget gjennom

  • samarbeid og faglige diskusjoner

  • aktiv problemløsning

  • planlegging av læringsstrategier

  • bruk av digitale verktøy som fremmer læring

Dette bidrar til økt motivasjon, sosial tilhørighet og trygghet fram mot eksamen.

Hvorfor velge OLA?

Studenter som deltar opplever ofte

  • bedre faglig forståelse

  • økt motivasjon og mestring

  • sterkere fellesskap og trivsel

  • trygghet i studiehverdagen