Vernepleierstudent Maria i praksis ved Nelson Mandela University

Mange elefanter
Figurer ved fortauet
Flere Zebraer
Strand og hav
- Det gir minner for livet, verdifull erfaring og personlig utvikling. Man lærer mye om seg selv, andre mennesker og verden rundt seg.

Hvem er jeg?

Mitt navn er Maria Hansen, og jeg studerer vernepleie ved Universitetet i Sørøst‑Norge (USN). Jeg reiste på utveksling til Sør‑Afrika og bodde i byen Port Elizabeth (Gqeberha). Jeg valgte å dra på utveksling fordi jeg ønsket å gjøre noe nytt, utfordre meg selv og få erfaringer jeg ellers ikke ville fått. Utveksling er en unik mulighet man ofte bare får én gang i livet, og den ønsket jeg å gripe.

Jeg reiste på utveksling gjennom USN i samarbeid med Nelson Mandela University (NMU).

Hvordan var mottagelsen?

Mottakelsen var veldig god. Vi ble tatt godt imot og følte oss trygge på kontaktpersonene våre helt fra start. Selv om vi ikke hadde ordinær undervisning på campus, ble vi inkludert i miljøet og fikk muligheten til å møte både lokale studenter og andre internasjonale studenter fra ulike land.

Fasiliteter på campus

Vi brukte i liten grad campus, ettersom utvekslingsoppholdet hovedsakelig bestod av praksis. Derfor har jeg begrenset erfaring med fasilitetene der.

Hvordan bodde jeg?

Jeg bodde i et stort hus sammen med fire andre jenter som også studerte samme profesjon. Det var litt dårlig kommunikasjon i starten av prosessen rundt bolig, men dette løste seg etter hvert. Standarden på bolig er ikke den samme som vi er vant med i Norge, og det er noe man må være forberedt på og tilpasse seg.

Hvordan var prisene sammenlignet med norske?

Prisnivået i Sør‑Afrika er generelt mye lavere enn i Norge. Mat, transport og aktiviteter var betydelig billigere, noe som gjorde det lettere å oppleve og utforske området i fritiden.

Var det kulturforskjeller?

Det var tydelige kulturforskjeller, både i hverdagsliv, samfunnsstruktur og væremåte. Å bo i Port Elizabeth var spennende og lærerikt, men også annerledes enn Norge når det gjelder sikkerhet, levestandard og tempo i hverdagen.

Menneskene opplevdes som åpne, varme og imøtekommende. Kommunikasjonen gikk stort sett fint, ettersom engelsk er utbredt, men man må likevel være forberedt på ulike aksenter og kulturelle uttrykksmåter. Kulturforskjellene var til tider utfordrende, men ga samtidig stor personlig og faglig læring.

Hvordan var praksisen?

Jeg hadde praksis under oppholdet i Sør‑Afrika. Praksisen ga meg innsikt i hvordan vernepleiefaglig arbeid utføres i et land med helt andre ressurser, rammer og utfordringer enn i Norge. Hadde praksisen på et barnehjem. Var mye trist, men også veldig fint.

Praksisveilederne var engasjerte og imøtekommende, og jeg lærte mye gjennom observasjon, deltakelse og refleksjon. Læringsutbyttet var stort, både faglig og personlig. Å ta praksis i utlandet ga meg nye perspektiver på yrkesrollen og økt forståelse for hvordan kultur, økonomi og samfunn påvirker tjenestetilbudet.

Sammenlignet med praksis i Norge var dette mer utfordrende, men også svært givende. Jeg opplevde å vokse mye på det å stå i ukjente situasjoner og måtte tilpasse meg nye måter å jobbe på.

Anbefaler jeg utveksling?

Ja, jeg vil absolutt anbefale andre studenter å dra på utveksling. Det gir minner for livet, verdifull erfaring og personlig utvikling. Man lærer mye om seg selv, andre mennesker og verden rundt seg.

Det var en utrolig lærerik, spennende og utfordrende opplevelse som jeg er veldig takknemlig for.

Bare å kontakte på mail: Maria.rodne.hansen@gmail.com eller instagram: Mariarhansen

Min opplevelse totalt

Veldig bra
Veldig bra
Veldig bra
Veldig bra
Veldig bra
Les mer om Nelson Mandela University
Dette reisebrevet handler om
done NMMU
done Sør-Afrika
done Vernepleier

Sjekk ut alle stedene du har mulighet til å dra med utvekslingsvelgeren