Varsling fra USN epostkarantene
En epostvarsling fra USNs epostkarantene kan se slik ut:
Som man ser i eksempelet gjelder dette en søppelpost ("spam"), og man har to knapper som gjelder eposten:
- Review Message
Denne knappen kan brukes for å gå inn i selve epostkarantenesystemet for å kikke nærmere på eposten. - Release
Hvis man allerede nå er sikker på at dette er en legitim epost som man vil ha sendt videre til sin epostkasse, kan man klikke på "Release".- For enkelte typer eposter (bl.a. "High Confidence Phish", og "Malware"), vil man istedenfor knappen "Release", ha en knapp som heter "Request Release". Bruker man denne må en administrator også godkjenne å frigi eposten.
Epostkarantenesystemet
Selve adressen til epostkarantenesystemet er https://security.microsoft.com/quarantine. Denne nettsiden kan man gå inn på når som helst, man trenger ikke å vente på å få varslinger om at man har noe der (det skal komme varsel innen 4 timer). Hvis man f.eks. forventer en epost inn til sin epostkasse og den ikke kommer, kan man gå inn og sjekke om den ligger i epostkarantenen.
Hvis man klikker på "Review Message" i varslingen fra USN epostkarantenen, åpnes nettleseren og man blir bedt om å logge inn med sin USN brukerkonto hvis man ikke allerede er logget inn der i den aktuelle nettleseren. Så vil man få opp nettsiden for epostkarantene, hvor man vil se sin epostkarantene (eposter hvor du er mottaker), og man vil få opp detaljer om den aktuelle eposten på høyre side.
Her ser man en del informasjon om eposten, som f.eks. hvilken epostpolicytype det var som stoppet eposten, og hvorfor. I dette tilfellet var det anti-spam policy som stoppet eposten, og årsaken var "Spam".
Her har man en knapp for å frigi ("release") eller sende forespørsel om å frigi eposten, men man kan også
- vise meldingshoder (message header). Dette er for noe mer avanserte brukere.
- få opp en forhåndsvisning av innholdet i eposten
- slette eposten fra karantenen
- tillate avsenderen, slik at fremtidig epost fra den aktuelle avsenderadressen ikke skulle havne i epostkarantenen
- blokkere avsenderen
Hvorfor blokkeres e-poster med visse typer filvedlegg?
USN bruker en anti-malware-policy med "Common Attachments Filter" aktivert. Denne funksjonen fanger opp og blokkerer e-poster som har filvedlegg som er vanlige, potensielt usikre filtyper som .exe, .bat, .js og .zip (hvis de inneholder risikofiler). Målet er å beskytte nettverket mot virus og malware som kan spre seg via e-postvedlegg.
Denne typen beskyttelse er ikke ny – Microsoft Outlook har blokkert slike filer i over 20 år, helt siden 2001, for å hindre trusler som ILOVEYOU-viruset. Vår policy bygger på samme prinsipp.
Tips: Send aldri slike filer som vedlegg i e-post – det øker risikoen for både avsender og mottaker. Bruk i stedet sikre alternativer for fildeling:
- OneDrive: Lagre filen i OneDrive, og del en lenke til den isteden.
- Sikt FileSender: En norsk tjeneste for sikker overføring av store eller sensitive filer.
NB! Når man frigir eposter fra epostkarantenen bør man være helt sikker på at dette er en legitim epost som man faktisk vil ha til sin epostkasse!

