Disputas: Hasan Mahbub Tusher

Hasan Mahbub Tusher disputerer for doktorgraden i programmet nautiske operasjoner. Avhandlingen handler om virtuell virkelighet (VR) i maritim simulatoropplæring og vurdering.


02 Oct

Praktisk informasjon

  • Dato: 2 oktober 2025
  • Tid: kl. 09.00 - 15.00
  • Sted: Vestfold, Auditorium A1-36
  • Last ned kalenderfil
  • Lenke til digital deltakelse (Zoom).

    Program

    Kl. 09.00. Prøveforelesning: Harnessing Artificial Intelligence for Next-Generation Maritime Education and Simulation - how can maritime instructors adopt AI in future training and what can we learn from other industries?

    Kl. 11.00. Disputas: Virtuell virkelighet (VR) i maritim simulatoropplæring og -vurdering: Navigering av teknologi, praksis og brukeroppgatninger for effektiv læring.

    Disputasen ledes av instituttleder Tor-Inge Myklebust Lie.

    Bedømmingskomité

    • Førsteopponent: Førsteamanuensis Reza Emad, University of Tasmania
    • Andreopponent: Professor Momoko Kitada, World Maritime University
    • Administrator: Førsteamanuensis Thomas Brekke, Universitetet i Sørøst-Norge

    Veiledere

    • Hovedveileder: Professor Salman Nazir, Universitetet i Sørøst-Norge
    • Medveileder: Førsteamanuensis Steven Mallam, Universitetet i Sørøst-Norge
    • Medveileder: Professor Ziaul Haque Munim, Universitetet i Sørøst-Norge
    • Medveileder: Professor Lokukaluge Prasad Perera, UiT Norges arktiske universitet
Har du spørsmål?

Hasan Mahbub Tusher skal forsvare avhandlingen sin for graden philosophiae doctor (ph.d.) ved Universitetet i Sørøst-Norge.

Hasan Mahbub Tusher skal forsvare PhD-en sin

Han har fulgt doktorgradsprogrammet i nautiske operasjoner ved Fakultet for teknologi, naturvitenskap og maritime fag.

Alle interesserte ønskes velkommen til prøveforelesning og disputas.

Sammendrag

Maritime arbeidsplasser begynner å bli veldig sofistikerte, med avansert automatisering og kunstig intelligens (KI) i dynamiske og komplekse sosiotekniske miljøer. Vi trenger toppmoderne opplæringsmetoder og verktøy for å trene den framtidige generasjonen av sjøfolk, for å sikre trygghet og bærekraft i maritime operasjoner.

Den nåværende utfordringen ligger i å sikre maritim utdanning og opplæring, Maritime Education and Training (MET), av høy kvalitet på en kostnadseffektiv og risikofri måte. VR-simulatorer (Virtual Reality) tilbyr enorme muligheter for å møte disse utfordringene. Etter hvert som VR-teknologi blir mer tilgjengelig, oppstår nye spørsmål: Hvorfor, hvordan og når bør VR brukes til maritim opplæring?

Dette doktorgradsprosjektet skal kritisk undersøke hvor egnet VR er for maritim simulatoropplæring, og dermed gi et strategisk rammeverk for bruk i MET: Først ved å utforske de tekniske mulighetene, og deretter ved å undersøke brukernes (som instruktører og studenter) oppfatninger om VR-teknologi.

De fire vedlagte artiklene i denne avhandlingen tar for seg spørsmål rundt den tekniske egnetheten til VR i profesjonell ferdighetsopplæring, samtidig som de fremhever det unike ved maritim utdanning og opplæring. I tillegg undersøkes instruktørenes syn på bruk av VR-simulatorer sammenlignet med full-mission, desktop-based og cloud-simulatorer. Videre utforskes også ulike faktorer som potensielt påvirker studentenes oppfatning av bruk av VR-simulatorer og opplevelsen av kognitive fordeler og læringsautonomi.

De vitenskapelige metodene og analytiske rammeverkene som er utviklet og anvendt i dette doktorgradsprosjektet kan potensielt hjelpe lærere, teknologiutviklere og brukere i hvordan man kan effektivt bruke VR i maritim opplæring i framtiden.