Målet for prosjektet
PREP er et samarbeids- og kunnskapsbyggende prosjekt mellom skoler i Larvik kommune og Lillestrøm kommune, lærerutdanningene ved Universitetet i Sørøst-Norge og OsloMet, Aalborg Universitet og Alanus University of Arts and Social Sciences, Tyskland. I tillegg har vi med et tverrfaglig internasjonalt rådgivende utvalg av forskere, en implementeringsgruppe som representerer beslutningstakere, skoleledere, ledere innen lærerutdanning og Nasjonalt nettverk for veiledning av nyutdanna lærere.
I PREP er det overordnede målet å utvide og nyansere dagens kognitive forståelse av læreres praktiske kunnskap mot en kroppslig kognitiv tilnærming, som vi skal nå gjennom
- å utvikle erfarings- og forskningsbasert kunnskap om hvordan man kan belyse og forbedre læreres og lærerstudenters praktiske kunnskap gjennom å forske på deres emosjonelle erfaringer i uforutsette undervisningssituasjoner.
- å styrke lærerprofesjonenes pedagogiske beredskap for uforutsette undervisningssituasjoner i skole og lærerutdanning gjennom å utvikle kroppslig kognitiv teoretiske begreper, didaktiske metoder, veiledningsprinsipper og forskningsmetodikk.
Overordnet problemstilling
Hvordan kan en kroppslig kognitiv tilnærming til praktisk kunnskap styrke lærerprofesjonenes pedagogiske beredskap for uforutsette undervisningssituasjoner?
Se en video som illustrerer problemstillingen:
Organisering
PREP er organisert i seks sammenhengende arbeidspakker (Work package 1-5) som vil være ansvarlig for koordinering, kommunikasjon og syntese av forskningsfunn. Dette skal de ulike arbeidspakkene arbeide med:
Arbeidspakke 1: Læreres emosjonelle opplevelser i uforutsette undervisningssituasjoner. Her lager vi en intervensjonsstudie på en skole for å utforske læreres emosjonelle erfaringer i uforutsette undervisningssituasjoner.
Arbeidspakke 2: Veilederes veiledning av emosjonelle erfaringer i uforutsette undervisningssituasjoner, samarbeider med veiledere som veileder nyutdannede lærere for å utforske hvordan en kroppslig kognitiv forståelse av emosjoner kan utvide og nyansere den nåværende kognitive tilnærmingen til veiledning av nyutdannede lærere.
Arbeidspakke 3: Lærerstudenters emosjonelle erfaringer i uforutsette undervisningssituasjoner (RQ6-9, RO1-2) samarbeider med arbeidspakke 1 og arbeidspakke 2 om å gjennomføre en intervensjonsstudie på lærerutdanningen ved USN. Målet med studien er å utforske hvordan lærerstudenter kan utvikle sin emosjonelle kompetanse ved å reflektere over sine emosjonelle erfaringer i uforutsette undervisningssituasjoner.
I tillegg undersøker studien hvordan praksisveiledere kan støtte og veilede studentene i dette arbeidet i praksisperiodene.
Arbeidspakke 4: For å utvikle kroppslig kognitive tilnærminger til praktisk kunnskap, jobber prosjektet i tett samarbeid med vår internasjonale forskergruppe. Målet er å utvikle kunnskap om hvilke kroppslig-kognitive begreper, didaktiske metoder, veiledningsprinsipper og forskningsmetodikk som kan anvendes. Dette skal bidra til å belyse, forbedre og styrke lærernes og lærerstudentenes pedagogiske beredskap for uforutsette undervisningssituasjoner i skolen og lærerutdanningen.
Arbeidspakke 5: Implementering i skole og lærerutdanning. Her vil prosjektlederne i arbeidspakke 4 jobbe tett sammen med implementeringsgruppen i arbeidsgruppe 5 for å lage moduler, kurs, praktiske øvelser, refleksjonsoppgaver og en implementeringsplan for skole og lærerutdanning. Dette vil inngå som del av lærerstudentenes praksisstudier, og i etterutdanningsprogrammene for lærere og veiledere.
