Det knyttes mye spenning til utviklingen av Fensfeltet i Nome kommune, der man har påvist Europas største forekomst av sjeldne jordmineraler. Disse er avgjørende i det grønne skiftet, og kritiske med tanke på framtidas forsyningssikkerhet.
Nå skal det opprettes et nasjonalt kompetansesenter for disse kritiske mineralene. Fensenteret skal ligge på Ulefoss.
Målet er å samle og bruke best mulig teknologi og kunnskap for å kunne utvikle en bærekraftig mineralnæring i Norge. Kompetansesenteret skal være et overordnet, uavhengig og tverrfaglig organ.
Her vil Universitetet i Sørøst-Norge (USN) nå gå inn som én av flere aksjeholdere.
LES OGSÅ: Samlet for forskning på Fensfeltet
Bred forankring lokalt
– USN har mange fagområder som er relevante ved utvikling av mineralnæring. Vi vil være en viktig, nøytral kunnskapsaktør inn mot utviklingen av Fensenteret, sier Heidi Ormstad, viserektor for forskning, bærekraft og utdanning på USN.
– Gjennom både eksisterende kompetanse og videre forskning og utviklingsprosjekter vil vi bidra med kunnskap som sørger for en bærekraftig mineralutvinning, sier hun.
Ormstad er med i styringsgruppa for Fensenteret, som sammen med en arbeidsgruppe har gjort en forstudie som kartlegger behovet for et slikt senter. Kompetansesenteret skal være et viktig bidrag til Norges nasjonale mineralstrategi.

Mona Sæbø, USNs samfunnskontakt på campus Bø, er en del av arbeidsgruppa for prosjektet. Gruppene består av team med nøkkelpersoner som skal sikre bred forankring i næring, utdanning og naturvern.
Se bakgrunn og forstudien av Fenssenteret (tidligere kalt MineralNova)
Tredelt eierskap
USN har en uttalt strategi om å være en tydelig kunnskapsaktør inn mot Fensfeltet, som ligger tett på flere av universitetets campuser. Torsdag 11. september ble det vedtatt i styremøtet at USN skal gå inn som deleier for det kommende Fensenteret.
I styremøtet ble det vedtatt å kjøpe aksjer i Fenssenteret AS for 30 000 kroner.
Det er ikke ønskelig med kommersielle selskap på eiersiden av senteret, for å ivareta samfunnsaksept. I forslaget til vedtaket om kjøp av aksjer skisseres et tredelt eierskap mellom USN, Telemark Fylkeskommune og næringsklynger.
– Arbeidsgruppa mener at en slik tredeling vil gi Fensenteret den objektivitet og slagkraft man renger for å få til god samfunnsaksept, informasjonsflyt, innovasjon og nettverk mellom akademi, industri og myndigheter, skriver rektor Pia Bing-Jonsson i sitt forslag til vedtak.

Oppstart for Fensenteret er planlagt til begynnelsen av 2026. USN har også søkt om midler til etablering av senteret fra statsbudsjettet for 2026.
Universitetet har fått fullmakt fra Kunnskapsdepartementet til å opprette og eie aksjer i selskap som er av faglig interesse. I tildelingsbrevet understrekes det at styret også skal fastsette mål for eierskapet og retningslinjer for forvaltningen.
