– Jeg er veldig spent på aller siste praksis og hvordan det blir i arbeidslivet, sier Karina Rozanova.
Hun og Helen Greig Mile går grunnskolelærerutdanning 1 til 7 på Universitetet i Sørøst-Norge, campus Drammen. De har halvannet år igjen på studiet, og straks skal de ut i siste praksisperiode.

Da er det betryggende å høre om tidligere studenters gode erfaringer fra starten på yrkeslivet.
For andre år på rad arrangerte grunnskolelærerutdanningen seminaret «Fra student til lærer» i Drammen. Her samles fjerdeårsstudentene for å begynne forberedelser på overgangen til arbeidslivet.
Karina, Helen og studiekameratatene fikk møte to rektorer og to tidligere USN-studenter, som nå er ferske lærere.
LES OGSÅ: Forskere har fulgt første generasjon lærere med mastergrad
– Betryggende
– Det er veldig nyttig å møte både rektorene og de nye lærerne. Jeg har blitt litt overbevist om at dette kanskje ikke er så skummelt som vi tror, man tenker jo kanskje det verste og er nervøse, men de har gitt veldig beroligende ord og tips, sier Karina.
– Det høres ut som om man blir godt tatt imot og ivaretatt av systemer i skolene som nyutdannet, så det er veldig betryggende, sier Helen.
Det kan Sondre Berget bekrefte. Han var ferdigutdannet som grunnskolelærer ved Universitetet i Sørøst-Norge sommeren 2024 og fikk tilbud om kontaktlærerstilling ved 1. trinn på Krokstad skole i Drammen.
– Jeg er positivt overrasket over hvor bra det har gått. Man er jo alltid litt spent, men jeg trives utrolig godt, sier han.
– Det er jo skummelt som nyutdannet å skulle ha ansvar for de som akkurat begynner skolegangen. Jeg var minst like spent som barna på deres aller første skoledag, men det har gått veldig fint, sier Sondre.
LES OGSÅ: Gir USN grønt lys for lærerutdanninger med mer praksis
– Høst gode tips
I dag har Sondre fulgt trinnet over til andre klasse og forteller at mye av hverdagen består av å forsøke å se hver enkelt elev.
– Vi pleier å starte dagen med halvtimes frilek. Barna velger selv hva de vil gjøre, og jeg får tid til å se hver enkelt. Da får jeg god innsikt i hvordan de har det og kan ta meg tid til å prate med dem.
Oliver Borge ble ferdig på grunnskolelærerutdanningen våren 2025 og har siden da vært i jobb som faglærer ved 8. trinn på Høvik skole i Lier. Under utdanningen var han vikar for 10. trinn ved samme skole. Det var en tilvenningsprosess fra studentliv til arbeidsliv:
– Som student har man en veldig fleksibel hverdag. Å jobbe fulltid er noe annet. – Selv om jeg hadde erfaring, varlikevel mye nytt for meg, sier Oliver.

Både han og Oliver er enige om at læringskurven for nyutdannede lærere er bratt. Men det er særlig ett tips som gjør ting litt lettere:
– Jeg var innstilt fra start på å spørre kollegaer som var erfarne og høste gode tips. Det tror jeg sparte meg for mye tid og ga meg mye gratis kunnskap. Det er mitt absolutt beste tips til nyutdannede lærere og studenter i praksis: spør mye og len deg på kollegaer, sier Sondre.
LES OGSÅ: Olav Thon-pris til professor som gjør matte gøy
– Viktigste vi kan gjøre
Rektorene ved Høvik skole, Thomas Hansen, og Krokstad skole, Marcus Kathrud, var også invitert til Drammen for å snakke med studentene.
De la vekt på hva som venter dem i ny lærerjobb:
– Skolen er et team, og det er viktig å se hvordan teamet støtter hverandre. Vi har erfarne kollegaer som kan gi gode råd og støtte, og vi kan bære ansvar sammen. Det er mye som er skummelt første gangen og det er lov å kjenne på det, men det er viktig å vite at vi har tillit og foresatte også har høy tillit til deg som lærer, sier Kathrud.

– Du er ikke på en øde øy og du starter en jobb med en verktøykasse av erfaringer fra utdanning, praksis og tidligere arbeid. Men ikke tenk at verktøykassa skal være full fra dag én i ny jobb, den fylles etter hvert, sier Hansen og fortsetter:
– Lærerjobben er det viktigste vi kan gjøre. Det er ekstremt viktig at dere kjenner at det valget dere har tatt er riktig. Lykke til i verdens viktigste jobb!
LES OGSÅ: – Bra dere gjør så mye for at nye studenter skal trives
