Tekst: An-Magritt Larsen og Guro Danielsen
Den store teknologimessen USNexpo er årets høydepunkt for avgangsstudentene på IT og ingeniør ved Universitetet i Sørøst-Norge (USN).
Her presenterer studentene nye veier til samfunnsnyttig bruk av teknologi gjennom bachelor- og masteroppgavene sine. Publikum og bedrifter får oppleve skaperglede og ingeniørkunst på høyt nivå.
Mange av studentprosjektene er utviklet i tett samarbeid med lokalt næringsliv og industri, som stiller med reelle utfordringer, veiledning og praktisk innsikt. Når teknologistudenter får bryne seg på virkelige problemer, oppstår nye ideer, smarte løsninger og et glimt av fremtiden.
– Det er utrolig motiverende å få jobbe med et reelt prosjekt på oppdrag fra næringslivet. Det gir en helt annen mening til det vi lærer, og forbereder oss godt på yrkeslivet vi skal ut i, sier Ulrik Reichert Herø, nyutdannet maskiningeniør.
LES OGSÅ: Gode jobbutsikter for ingeniører
Samarbeid for nye løsninger
På oppdrag fra Kongsberg Defence & Aerospace (KDA) har Ulrik og fem medstudenter utviklet et avansert dronesystem for å forbedre responstiden og beredskapen til nødetatene.
– Dette prosjektet gir oss en smakebit på hvordan det er å jobbe som ingeniør i virkeligheten, det er både lærerikt og inspirerende, sier Kasper Wigaard Johnsen, som er ferdig med bachelor til dataingeniør.
Prosjektingeniør Jonathan Bergius fra KDA er imponert over hva ingeniørstudentene har levert.
– For oss er samarbeidet med USN og ingeniørstudentene svært verdifullt. Dette dronesystemet er et godt eksempel på hvordan slike prosjekter kan bidra til både studentenes læring og vår egen teknologiutvikling, sier han.
I stedet for å bruke interne ressurser eller hyre inn konsulenter, kan bedrifter samarbeide med USN og engasjere studenter til å gripe an utfordringer. Samarbeidet gir gjensidig verdi der bedriftene får testet nye konsepter, mens studentene får relevant erfaring og innsikt i arbeidslivet.
Ordfører Line Spiten (H) åpnet USNexpo i Kongsberg, og understreket betydningen av universitetet for byen og regionen:
– Å være vertskapsby for et universitet betyr mye, det tilfører både kompetanse, utviklingskraft og attraktivitet til hele regionen. Det er utrolig imponerende å se hva studentene har fått til og viser fram på USNexpo.
LES OGSÅ: Fornøyde studenter på USN
Oppfinnsomme studenter hjelper bedrifter
USNexpo er ikke bare en utstillingsarena, det er en viktig møteplass mellom næringslivet og studentene. Messen er en gyllen mulighet til å rekruttere engasjerte og dyktige studenter som er klare for å tre ut i arbeidslivet.
På campus Vesfold har maskiningeniørstudentene Lise Trehjørningen og Siv Forsmo også samarbeidet med KDA i bacheloroppgaven sin. Oppdrag: Å undersøke ulike kombinasjoner av materialer for 3D-printing til bruk i romfartsindustrien.
Gjennom grundige tester har Lise og Siv kartlagt hvordan mekaniske, termiske og elektriske egenskaper påvirkes av ulike blandingsforhold, og bidrar dermed med kunnskap som kan bli viktig for fremtidens romteknologi.
På oppdrag fra Kongsberg Discovery har studentene Mats Heggelund (dataingeniør), Caroline Øverland (maskiningeniør) og Robin Heggelund, Marthe Hellumsand og Heidi Nohr (elektronikkingeniører) jobbet sammen om å utvikle et system for robust autonomi under vann.
– Studentene er utrolig dyktige, løsningsorienterte og kreative. De har levert et sterkt konsept som virkelig viser potensialet for videre utvikling. Gjennom studentprosjektene får vi testet ut nye ideer, samtidig som vi blir kjent med mulige fremtidige medarbeidere, sier Arne Hestnes, direktør for digital teknologi i Kongsberg Discovery.
Diana Alijagic på campus Vestfold har skrevet masteroppgave innen cybersikkerhet og digitalisering i samarbeid med Jotron i Larvik. Hun har sett på hvordan prosessen for sikkerhetsoppdateringer kan utføres raskere for kommunikasjonssystemer brukt i flytrafikk.
– Jeg valgte å ta mastergraden ved USN fordi jeg hadde gode erfaringer fra bachelorstudiet her, og fordi det ligger i nærheten av der jeg bor. Å få jobbe med et konkret prosjekt har vært motiverende og utrolig lærerikt, sier Diana.
LES OGSÅ: Slik får du både lønn og erfaring under masteren
Fikk stor oppmerksomhet
I Porsgrunn fikk årets USNexpo et ekstra løft da den koblet seg på en rekordstor avvikling av Industriuka, som samler hundrevis av aktører fra næringsliv, industri og offentlig sektor.
USNs studentprosjekter og prisvinnende studentbedrifter viste seg fram i Porsgrunnshallen, side om side med de proffe aktørene.
Maskiningeniørstudentene Eline Randahl Norschau, Ken Lien og Jørgen Skifjeld Jensen fikk mye oppmerksomhet for prosjektet sitt.
Studentene har bygd, sveiset, testet og beregnet hva ulike dimensjoner rør og flenser tåler. Bachelorprosjektet er utført på oppdrag fra porsgrunnsbedriften Stressman Engineering.
– Jeg var utplassert hos Stressman som en del av studiene, så det var naturlig å spørre om en oppgave de ønsket løst, forteller Eline.
Administrerende direktør Sondre Luca Helgesen hadde oppdraget klart. Selskapet hans leverer blant annet stressanalyser av rørsystemer. Teorien er at Kelloggsmetoden, som bransjen har brukt for å beregne dette siden 1950-tallet, er altfor konservativ.
– Det betyr at det kan være store kostnader å spare for våre sluttkunder, som kjøper rørsystemer til industrien, forklarer Sondre.
Fylkesordfører i Telemark, Sven Tore Løkslid, lot seg imponere over studentprosjektene. I messehallen stoppet han opp ved studentbedriften Jeta. De vant regionmesterskapet for studentbedrifter tidligere i vår, og skal til NM i Oslo neste uke.
– Jeg har trua! Ta seieren hjem, sier fylkesordføreren, som er begeistret for koblingen mellom studenter og industri.
LES OGSÅ: Desse tok pris i regionsmeisterskapet for studentbedrifter