– Du har mer strategisk handlekraft enn du tror
– Strategier lykkes best når folk opplever dem som en løsning på et problem, sier Søren Obed Madsen som har doktorgrad i strategi, implementering og ledelse.
Han har lang efaring med strategiarbeid i internasjonalt næringsliv, offentlig sektor og komplekse organisasjoner, og underviser også i strategi på masternivå ved Copenhagen Business School (CBS)
Nå deler Søren Obed Madsen denne innsikten på en ny lederutdanning, som du kan starte på til høsten.
Lær den moderne måten å jobbe strategisk på
Mange ledere kjenner seg igjen: Strategidokumentene ser gode ut, men effekten er det så som så med. Det er overraskende utbredt, i følge Obed Madsen.
De fleste strategier lages dessverre ikke for å bli gjennomført, men for å bli vedtatt.
Derfor underviser han i en mer moderne måte å jobbe strategisk på. I stedet for å se på strategisk arbeid som noe lineært med en start og slutt, lærer du å se på det som noe sirkulært.
– Vi tar utgangspunkt i at man hele tiden lager strategi, hele tiden forfølger mål, og justerer hvordan man oppnår den strategiske intensjonen, gjennom handlinger.
Du lærer å stille spørsmål som virkelig betyr noe:
- Hva ønsker jeg å oppnå?
- Hva er jeg villig til å gi opp for å komme dit?
- Hva må jeg faktisk gjøre i praksis, for å skape bevegelse?
Et studium for ledere som vil mer
Søren Obed Madsen er emneansvarlig for Strategisk ledelse på USNs nye bachelor i ledelse som tilbys fra høsten 2026. Det blir en fleksibel utdanning utviklet for deg som er i full jobb. Her får du faglig tyngde, samtidig som studiet lar seg kombinere med arbeidshverdagen.
Undervisningen hans bygger på én overbevisning:
Alle er strateger, og du har mer strategisk handlekraft enn du tror.
Dette er ikke teori for teoriens skyld. Det er innsikt som hjelper deg med å forstå hva som faktisk skjer i organisasjoner, mellom mennesker, mellom nivåer og mellom ulike strategier som virker samtidig.
– Folk gjør noe annet enn de burde
Strategisk ledelse er ikke bare for toppledere. Søren Obed Madsen viser hvordan tilnærmingen fungerer både i små og store virksomheter – og hvorfor kommunikasjon og “oversettelse” av strategien er avgjørende for at folk faktisk skal bevege seg i samme retning.
I større organisasjoner vet alle at budskap blir tolket ulikt. I mindre virksomheter skjer det samme, bare i mindre skala. Uansett handler det om å skape felles retning – og forstå de formelle og uformelle strategiene som alltid er i spill.
– Du har bred erfaring fra internasjonale virksomheter og konsulentjobber. Hva tar du med deg av det inn i undervisningen?
– Det første er at folk ofte gjør noe annet enn det teoriene sier at de burde. Det var grunnen til at jeg begynte å forske på det: Vi trenger bedre teorier som faktisk gjenspeiler hva folk gjør i praksis. Det andre er at strategier lykkes når folk opplever dem som en løsning på et problem. En strategi har en innebygd kraft: Den sier “Nå er situasjonen utilfredsstillende, men hvis vi iverksetter strategien, får vi en bedre fremtid.”
Hva er problemet, som strategien skal løse?
Obed Madsen mener at hvis man ikke anerkjenner problemet strategien peker på, så jobber man ikke med den, og da skjer ingenting.
Når en virksomhet virkelig “har kniven på strupen”, skjer det ting. Hvis en ny direktør sier “Nå skal vi denne veien”, men folk tenker “Nei, det skal vi ikke, det er ikke noe problem her”, da skjer det ingenting.
En gang intervjuet han en direktør som sa: “Da vi laget strategien, var det mye energi. Nå som vi skal implementere den, er energien borte.” Hun spurte om Obed Madsen kunne hjelpe med å få energien tilbake.
– Jeg spurte: “Hva skjer hvis dere ikke implementerer strategien?” Hun svarte: “Ingenting.” Da sa jeg: “Da er det kanskje like greit at det ikke er energi. For folk bruker energien på noe annet.” Hvis svaret på “Hva skjer hvis vi ikke lykkes?” er “Ingenting”, da er det en dårlig strategi.
Mange strategier som konkurrerer
Søren Obed Madsen sier det er viktig å være klar over at det ofte vil være konkurranse mellom ulike strategier i organisasjonen. Noen av dem er formelle, andre uformelle. Noen av dem er utformet av toppledelsen, andre er utformet nedover i organisasjonen, av ansatte og ledere med ulike motiver.
Det er dermed ikke så enkelt som at en ny strategi automatisk vil gi retning for alle.
– Dette faget bygger derfor på en mer moderne forståelse, som sier at det finnes mange strategier som virker samtidig. Derfor gir det ikke mening å snakke om organisasjonsstrategi i entall; vi bør snakke om organisasjonsstrategier, og om de samarbeider eller konkurrerer.
Derfor er implementering så vanskelig:
- Strategien oppleves som uforståelig eller urealistisk.
Den løser ikke mine problemer.
Eller jeg tror ikke jeg har ressurser nok. - De som skal implementere strategien mangler kompetanse eller ressurser.
- Virkeligheten beveger seg veldig raskt.
Når strategien er ferdig, har situasjonen endret seg. - Organisasjonen mangler strukturer som støtter strategien.
Det kan for eksempel være at målesystemene står i veien.
Da følger folk de “skjulte” strategiene — de som de faktisk blir målt på. - Vi vet ikke hva vi mener med «implementering».
Folk har ulike bilder av hva det betyr å lykkes, som for eksempel hvilke metoder som brukes.
Bachelor i ledelse - for deg som er i jobb
- Det har vært etterspørsel etter en fleksibel lederutdanning på bachelornivå.
- Bachelorprogrammet er derfor utviklet for å møte konkrete behov i arbeidslivet og samfunnet.
- Flere av USN Handelshøyskolens eksisterende emner vil bli integrert i utdanningen, og sikrer oppdatert kunnskap.
- Utdanningen forbereder deg for mellomleder- og prosjektlederroller i ulike bransjer, som for eksempel teamleder, avdelingsleder eller prosjektleder.
- Den danner også grunnlag for videre studier.
- Med en bachelor i ledelse fra USN vil du ha gode forutsetninger for videre studier på Executive Master of Management (EMM).
- Denne bachelorgraden oppfyller også de formelle kravene for videre studier på masternivå innen ledelse, organisasjon og administrasjon ved USN og andre institusjoner.
Vi vil legge inn lenke til studiesiden for den nye bachelor i ledelse, så snart den er klar.