Forskningsgruppen Transitions and life course changes in adolescence and young adulthood (TRALAYA) handler om forskning på overganger og livsløpsendringer hos ungdom og unge voksne.
Det er en tverrvitenskapelig orientert forskningsgruppe tilknyttet institutt for pedagogikk ved Fakultet for humaniora, idretts- og utdanningsvitenskap.
Deltakerne har bakgrunn fra fagområder som psykologi, sosiologi, sosialpedagogikk, sosialt arbeid, kulturstudier og karriereveiledning.
Vi ønsker å forstå kontrastene, både opplevelser av kontinuitet og opplevelser av brudd og marginalisering i de overgangene som de unge går gjennom.
Forskningsinteressene våre er rettet mot både hvordan de unge selv erfarer, reflekterer over og forhandler om disse overgangene, men også om hvordan ulike faglige profesjoner agerer, organiserer og tolker disse overgangene.
Hvordan overgangene oppleves
En viktig forståelse for oss er at overgangene, for eksempel de som finner sted i familien, utdanningssystemene og fritidslivet, ikke er ensartede. De vil variere ut fra sosial klasse, kjønn, etnisk tilhørighet, medievaner og ulike stilmessige og ungdomskulturelle smakspreferanser.
Fra 14-årsalderen og de nærmeste årene fremover utgjør overgangene et bredere og mer sammensatt spekter, både i psykologisk, sosialt og biologisk forstand.
Vi søker å tilegne oss en direkte og førstehånds forståelse av hvordan overgangene oppleves i disse årene, både på godt og vondt.
Vi ønsker å samle erfaringer «nedenifra», både ut fra sin kunnskapsmessige egenverdi, men også for å styrke forståelsen og innsikten blant forskere og blant sentrale fagpersoner i de ulike profesjonelle systemene som unge mennesker er involvert i. Disse profesjonene omfatter både utdanningssektoren og sektorer der det utføres ulike former for sosialt og kulturelt rettet ungdomsarbeid.
Bedre forståelse mellom pedagoger og ungdomsarbeidere
Et viktig poeng for forskningsgruppen er å se de unges skole- og fritidsliv i sammenheng. Vi ønsker også å bidra til at pedagoger og ungdomsarbeidere kan få bedre innsikt i hverandres kompetanser, muligheter og faglige dilemmaer.
Betydningen av godt ungdomsarbeid, enten det rettes mot enkeltindivider, grupper eller boligmiljøer, må etter vårt syn i større grad anerkjennes for sin samfunnsmessige betydning, på lik linje med lærernes viktige innsats for de utdanningssøkende ungdommene.
Som forskningsgruppe er vår ambisjon å forstå disse fagfeltene i en bredere samfunnsmessig sammenheng. Vi ønsker at vår forskning kan forankres og utvikles i tett dialog med disse sektorene, for å utvikle gjensidig og dynamisk forståelse av hvordan ungdoms liv formes og erfares.
Hva forskningen skal gi
På lengre sikt ønsker vi å utfordre de tradisjonelle og begrensende måtene som vi møter ungdom på, og som ofte fører til at vi ikke involverer de unge som reelle deltakere i våre forsøk på å løse problemene de møter.
Vi ønsker i sterkere grad å involvere ungdom selv, men også representanter fra fagmiljøer som ønsker å arbeide annerledes enn før, for å skape en mer praksisinvolvert og demokratisk tilnærming til kunnskapen om unge.
I bred forstand håper vi at forskningen vår kan bidra til en kritikk av tradisjonelle oppfatninger om at overganger i allmenn forstand er godt tilpasset en gitt alder, en gitt kohort eller en gitt demografisk gruppe.
Vår internasjonale orientering vil også bidra til at vi sammen med samarbeidspartnere fra andre land kan undre oss over de systemene og de overgangene som med ulike begrunnelser anses som naturlige og riktige for ulike kulturkretser og ulike nasjonaliteter.
Forskningsmetoder
TRALAYAs forskning benytter et bredt spekter av forskningsmetoder, inkludert kvantitative og kvalitative tilnærminger.
På den kvalitative siden vil vi legge stor vekt på å utvikle spekteret av intervjuformer i nye retninger. Vi vil benytte oss av biografiske narrativer, samfunnsbasert deltakende aksjonsforskning og fortolkende fenomenologisk analyse. I tillegg bruker vi videofilm og audio-opptak av autentiske aktiviteter for å analysere interaksjoner og unges læring på tvers. Vi forsker også på vår egen undervisning, og samler inn arbeidskrav, evalueringer og annet for å dokumentere, analysere, evaluere og videreutvikle forskningsbaserte undervisningsaktiviteter.
Subject fields of enquiry for Master students (English)
Suggestions to some subject fields of enquiry for Master students, where our group members can offer academic support and / or supervisory competence:
- Bullying and harassment, especially that experienced by members of subcultures, and other ‘minority’ populations
- Young people between 14 and 22, and their transition experiences across life and educational spheres
- The significance of meaning-making and symbols within the broader youth culture, and / or across subcultural groups
- Participation and empowerment in school and leisure activities, or across these fields
- Making improvements in co-operation between the school and the youth work fields to support young people
- Development of interview forms to get deeper and more spontaneous impressions of everyday reflections and experiences
Suggestions to some subject fields of enquiry for Master students, where our group members can offer academic support and / or supervisory competence:
- Bullying and harassment, especially that experienced by members of subcultures, and other ‘minority’ populations
- Young people between 14 and 22, and their transition experiences across life and educational spheres
- The significance of meaning-making and symbols within the broader youth culture, and / or across subcultural groups
- Participation and empowerment in school and leisure activities, or across these fields
- Making improvements in co-operation between the school and the youth work fields to support young people
- Development of interview forms to get deeper and more spontaneous impressions of everyday reflections and experiences
Samarbeidspartnere og nettverk
Samarbeidspartnere og nettverk
- Senter for Ungdomsforskning (CeFU), Aalborg Universitet
- Nordisk Nettverk for Simulatorbasert trening og profesjonell læring (SimPro), Göteborgs Universitet
- Human Dignity and Humiliation Studies (HumanDHS)
- World Dignity University initiative (WDUi)
- Internasjonale samarbeid med professor Evelyn Lindner, WDUi og ungdomsforsker, tidligere medlem av TRALAYA: Stephen J. Minton, Associate Professor, University of Plymouth
Prosjekter
Professional Education and Simulation-based Training (PROSIM)
NFR-finansiert forskningsprosjekt (2020-2025) om simulatorbasert trening. Prosjektet "Profesjonsutdanning og simuleringsbasert trening," samler forskere fra NTNU, Universitet i Sørøst-Norge og Universitetet i Gøteborg for å studere bruk av simulering i tre ulike fagfelt – helsevitenskap, bioingeniør og maritim profesjonsutdanning.
- PROSIM - NTNU
- Prosjektleder for USN: A. Camilla Wiig
Senter for Fremragende Utdanning innen maritim simulatorbasert læring (COAST)
DIKU/NFR-finansiert forskningssenter (2020-2026) som samler forskere og undervisere ved de fire norske maritime utdanningsinstitusjonene Universitetet i Sørøst-Norge som er vertsinstitusjon, mens NTNU, Høgskolen på Vestlandet og Universitetet i Tromsø er partnerinstitusjoner i COAST. SFU COAST skal samarbeide om maritim simulatorbasert læring, og visjonen er å bli en ledende leverandør av simulatortrening for maritim utdanning.
- Senter for fremragende utdanning – SFU COAST - Universitetet i Sørøst-Norge og COAST – Leading provider of simulator training and assessment methods for maritime education
- Pedagogisk rådgiver: A. Camilla Wiig
- PhD-kandidat: Mari Starup
- PhD-kandidat: William Gyldensten
Tracing Learning Outcomes in Policy and Practice (LOaPP)/ Læringsutbytte i politikk og praksis
NFR-finansiert forskningsprosjekt (2016-2020) som har studert hvordan det siste tiårets utdanningsreformer kan ha endret skolehverdagen og samhandlingen mellom skoleledelse, lærer og elev.
Forskning på læringsutbytte i politikk og praksis
- Leder av arbeidspakke og prosjektdeltaker: A. Camilla Wiig
- PhD-kandidat: Christine R. Stenersen
Virtuell karriereveiledning for unge utenfor arbeidslivet (20)
Regionalt utviklingsfond (RFF, Viken 2021-2023). Et trepartssamarbeid mellom Personalpartner, Universitetet i Sørøst-Norge og Innovasjon Norge som har utforsket hvordan en pilotering av virtuell karriereveiledning for unge utenfor arbeidslivet kan skape meningsfulle overganger til arbeidsliv eller utdanning.
- Forskningsleder: A. Camilla Wiig
- Prosjektleder Personalpartner: Hanna Trædal
Arbeidslivsrettet bruk av AR i Kongsberg
USN Profesjon (2022-2023) og Regionalt utviklingsfond (2021-2022). Et trepartssamarbeid mellom Kongsberg Fylkeskommune/Bedrifter, Kongsberg vgs og Universitetet i Sørøst-Norge. Prosjektet har utforsket hvordan yrkesfaglige elever ved Kongsberg videregående skole kan bruke Augmented Reality (AR) som verktøy for å lære arbeidslivsrettede ferdigheter og kunnskaper som er nødvendige for overgang til lokale bedrifter i Kongsberg-regionen.
- Forskningsleder: A. Camilla Wiig
Knowledge in Motion across Contexts of Learning (KnowMo)
NFR-finansiert forskningsprosjekt (2012-2016) som samler forskere fra Universitetet i Oslo, Universitetet i Sørøst-Norge, Idrettshøgskolen, OsloMet NOVA og NRK for å undersøke hva og hvordan lærer unge når de deltar i ungdomsaktiviteter utenfor skolen, som for eksempel organisert idrett og dataspilling? Hva kjennetegner læring som finner sted i familieaktiviteter, som for eksempel samtaler rundt kjøkkenbordet? Kan lærere gjøre bruk av disse formene for læring i skolen, og vil dette kunne bidra til å gjøre undervisningen mer relevant for elevene? Dette er noen av spørsmålene som stilles i forskningsprosjektet.
- Knowledge in motion across contexts of learning (KnowMo): Investigating knowledge practices in and out of school (completed)
- PhD kandidat: A. Camilla Wiig
Koblinger til akademiske programmer i USN
Akademiske programmer
Medlemmene av denne forskningsgruppen er ansvarlige for masteremnet Uformelle læreprosesser i barne- og ungdomskulturen og bachelor i ungdomsarbeid og fritidspedagogikk.