Kunstig intelligens er allerede en stor del av skole og utdanning. Men det er ikke lett å manøvrere seg i den nye virkeligheten der utfyllende svar på all verdens spørsmål er kun et par tastetrykk unna.
Hva kan man stole, og hva er sant?
Lærerutdannningene på Universitetet i Sørøst-Norges campus Porsgrunn inviterte sine gode naboer fra Porsgrunn videregående skole til en fagdag om KI og akademisk skriving.

– Det er viktig at videregående elever, som skal studieforberedes, utvikler kritisk tenkning når de bruker KI. Elevene må vite hva de kan og ikke kan bruke KI til, men også hvordan de skal bruke KI, forklarer Marie Møller-Skau, som er programleder for grunnskolelærerutdanningen på campus Porsgrunn.
LES OGSÅ: Retningslinjer for bruk av KI på USN
En oppdiktet dystopi
Elevene fikk en forelesning med førstelektor Audhild Norendal, som lærte dem mer om kildebruk og bruk av KI i akademiske tekster. Deretter gikk turen til et digitale escape-roomet, der elevene måtte løse oppgaver for å «slippe fri».
Over inngangen til det digitale universitetet står innskripsjonen «learning by doing nothing». 
– Vi har diktet opp en dystopi der bruk av KI hadde gått for langt. Det handler om at KI har overtatt verden og universitetets indre liv. Dere skal ta tilbake den akademiske standarden der bruk av KI er både balansert og kritisk, forklarer Marie Møller-Skau til elevene, som er delt inn i grupper.
På bordene ligger konvolutter med oppgaver som supplerer informasjonen elevene klikker seg gjennom på skjermene. Noe av det første de fleste gjør, er å klippe ut oppgaveteksten og lime inn i en KI-løsning.
– Vi skal ikke faktisk lese teksten først, da? foreslår en.
LES OGSÅ: Slik knekker de lesekoder på Porsgrunn vgs.
Forsterker forskjeller
Lærer Lene fra Porsgrunn videregående er godt fornøyd med fagdagen og håper det har bidratt til større forståelse for kritisk kildebruk.
– Dette er både spennende å nyttig. I skolen ser vi at kunstig intelligens er mest nyttig for de elevene som er sterkest fra før. Jeg er bekymret over hvordan KI kan bidra til å forsterke forskjeller i skolen, sier hun.
I gruppene jobber elevene lynraskt med å dekode forskjellige tekst. Hva er KI-genrert, og hva er skrevet av ekte mennesker?
– Her har de brukt mange lange tankestreker, det er typisk for KI, oppdager en.
Etter å ha testet og feilet, kommer til slutt alle i mål, og verden er reddet – i hvert fall foreløpig.
– Veldig gøy, konkluderer elev Oda Helgesen.
Hun bruker KI mye, særlig i realfag som fysikk.
– Jeg bruker det for eksempel til å få steg for steg framgangsmåte i fysikken. Da må jeg forstå hva jeg holder på med først, og KI hjelper meg bare med stegene, sier hun.
– Hvis man bruker det riktig, er KI et godt hjelpemiddel.
Marie Møller-Skau fra lærerutdanningen var godt fornøyd med dagen.
– Elevene var engasjerte, og jeg tror de fikk mer forståelse for temaet. Forhåpentligvis pirret vi også noen av elevenes nysgjerrighet før vårens søknadsfrist til høyere studier, sier hun.
LES OGSÅ: Drømmer du om å bli lærer?
