Lærerstudenter på litteraturfestival

glade studenter på litteraturfestival, sitter og står foran skilt med Appelsinia
PÅ FESTIVAL: Grunnskolelærerstudenter på tredje året av utdanningen var med på litterære samtaler i Ibsenhuset.

Lærerstudentene i Porsgrunn observerte litteraturformidling i praksis på Appelsinia. Det ble både litterært påfyll - og intervjuer med lokalmedia om barns leselyst.

Studentene deltok på festivalen for barne- og ungdomslitteratur sammen med skoleelever.

– Det ble en flott opplevelse med levende og forbilledlig litteraturformidling sammen med mellomtrinnselever, forteller Kirsten Linnea Kruse, førsteamanuensis i norsk ved Universitetet i Sørøst-Norge. 

Studentene evaluerte opplevelsen i etterkant. Over 80 prosent av demrapporterte at de både hadde fått ideer til formidling av litteratur og var blir inspirert til å bli kjent med barnelitteratur.

litteratursamtale på scenen med studenter og elever i salen

Studentene var særlig imponerte over hvordan formidlerne klarte å engasjere publikum. "Alle var interesserte gjennom hele opplegget, og det var lite uro", skrev en student i sin tilbakemelding.

Besøket i Ibsenhuset er en del av lærertutdanningens samarbeid med eksterne aktører i regionen. Studentene var der som observatører og var invitetert for å få inspirasjon til eget arbeid som leselærere.

I en tid der barn leser stadig mindre, er det særlig interessant å observere tiltak for mer leselyst i praksis.

Skal forske på leselyst

Julie Nygård Bråten (22) fra Skien og Ingeborg Wingereid (21) fra Bamble skal skrive FOU-oppgave om  nettopp barns leselyst – et tema som lokalpressen fattet stor interesse for i anledningen litteraturfestivalen. to blonde damer ser i biblioteksbok med illustrasjoner

Les intervju med Julie og Ingeborg i

TA (bak betalingsmur): Ingeborg (21) og Julie (22) vil snu en alarmerende trend: – Det er en ond sirkel

og på NRK Distriktsnyheter Vestfold og Telemark: Forsker på leseglede

Lærerstudentene forteller om egne erfaringer fra praksis ute i klasserommet:

– Vi har møtt fjerdeklassinger som sliter med å lese. Det er skummelt å se utviklingen, sier Ingeborg.

Julie forteller at det er fjerdeklassingene de skal undersøke videre i forskningsoppgaven sin.

– Elevene får stadig dårligere leseferdigheter, og de leser mindre og mindre, sier hun.

Høytlesning og lydbok

Lærerstudentene tror at det er viktig med gode forbilder som leser for å skape leselyst, både hjemme og i skolen.

– Jeg tror veldig på høytlesning i skolen. Da kan du gjøre litteraturen spennende, selv for de som sliter med å lese selv, sier Ingeborg. 

to smilende studenter foran en bibliotekshylle

Studentene forteller selv at de ikke er gode nok til å sette av tid til å lese skjønnlitteratur mellom studier og alt annet som skal gjøres. Det handler mye om å sette av tid. Noe de har blitt mer oppmerksomme på selv. 

– Jeg prøver å bli flinkere, og hører også mye på lydbok, sier Julie.

I forskningsprosjektet sitt skal de observere i timene og snakke med lærere om erfaringene deres.