Mangfold og inkludering i organisasjoner
Dagens organisasjoner består av et mangfold av mennesker med ulik etnisitet, alder, utdanning, kultur og verdier. Inkludering av mangfold og hvordan lede dette på en god måte, står sentralt i dette emnet.
Studieinformasjon
-
Studiested: Vestfold -
Utdanningstype: Videreutdanning -
Progresjon: Deltid -
Oppstart: Vår 2027 -
Studieopplegg: Samlingsbasert -
Studiepoeng: 7,5 -
Kostnader: 22.100,- Med forbehold om endring. Semesteravgift kommer i tillegg. -
Søknadsfrist: 10.01.2027 -
Antall semester: 1 -
Undervisningsspråk: Norsk
Dette er mangfold og inkludering
Mangfold og inkludering i organisasjoner er et av emnene i master i innovasjon og ledelse. Nå tilbyr vi også emnet som en videreutdanning.
Økende globalisering, demografiske endringer og et arbeidsliv preget av større mangfold gjør kunnskap om mangfold og inkludering i organisasjoner stadig viktigere. Dagens arbeidsplasser består av mennesker med ulik bakgrunn, erfaring, kompetanse, alder, kultur og perspektiver. For framtidens ledere er evnen til å skape inkluderende arbeidsmiljøer og lede mangfold på en god måte avgjørende, både i offentlige og private virksomheter. Forskning viser at organisasjoner som lykkes med å inkludere og bruke ulike perspektiver, kan styrke innovasjon, problemløsning og verdiskaping. Samtidig er mangfold fortsatt en underutnyttet ressurs i mange norske og internasjonale virksomheter.
Samlinger og undervisning
Samlingsdatoer våren 2027
Emnet undervises fysisk på campus Vestfold over 4 dager i løpet av vårsemesteret.
Undervisningdatoer: kommer når timeplanen er lagt.
Arbeidskrav i emnet: 2 gruppeoppgaver må bestås, samt 75% deltakelse på samlingene.
Eksamen:
Det gjennomføres en 72-timers individuell hjemmeeksamen (endring i eksamensform kan påregnes fom vår 2027). Dato for eksamen publiseres i Studentweb 1. mars
Hvem passer videreutdanningen for?
Emnet passer spesielt godt for ledere eller deg som ønsker å bli leder, i alle typer virksomheter. I tillegg til å være viktig for ledere, handler mangfold og inkludering i like stor grad om hvordan den enkelte arbeidstaker forholder seg til et mangfoldig kollegium, på alle nivå i organisasjonen. Dette gjør emnet egnet for alle i arbeidslivet som ønsker å lære mer om tematikken, for både faglig og personlig utvikling.
Dette lærer du*
Emnet utvikler studentenes kunnskap om hvordan vi kan forstå mangfold og inkludering i organisasjoner, mangfoldets aktualitet i arbeidslivet, hvordan fokus og synspunkter på viktigheten av mangfold kan variere i ulike organisasjonskulturer, samt hvordan man leder mangfold og skaper en inkluderende kultur. Emnet introduserer studentene til ulike teoretiske perspektiver, den historiske utviklingen fra likestilling til magfoldsledelse og inkludering, praktiske tilnærminger til mangfold og inkludering som ledelsesstrategi, samt internasjonale trender. * med forbehold om endringer i emneplanen for våren 2027.
Interessert i en mastergrad?
Gir studiet mersmak? Vi har mange videreutdanningsmuligheter innenfor vår Executive Master of Management. Her kan du søke opptak til enkeltemner eller til hele mastergraden.
Eller du kan søke opptak til Master i innovasjon og ledelse , som dette emnet er en del av, og ta hele masteren.
Emneplan
En emneplan beskriver det faglige innholdet i emnet og hvilket læringsutbytte du skal ha av å ta nettopp dette emnet. Her finner du også pensumlister og annen informasjon om gjennomføringen.
Lenke til sist publiserte emneplan
Opptakskrav
- Bachelorgrad eller tilsvarende.
- Minst to års relevant arbeidserfaring fra arbeid i offentlig, privat eller frivillig sektor. Praksis skal etter hovedregelen være gjennomført etter kvalifiserende utdanning. Særlig relevant praksis før utdanning kan godkjennes.