Disputas: Husam Abusalem

Husam Abusalem disputerer for doktorgraden i humaniora, kultur og utdanningsvitenskap. Avhandlingen bidrar til forskning om verdighet ved å sette Palestina og palestinernes kamp mot kolonisering i sentrum av diskusjonen.


20 Oct

Praktisk informasjon

  • Dato: 20 oktober 2026
  • Tid: kl. 10.00 - 15.00
  • Sted: Drammen, Drammen, A5508 Anna Sethne og Zoom
  • Last ned kalenderfil
  • Lenke til digital deltakelse (Zoom).

    Program

    Kl.10.00 - 10.45: Prøveforelesning

    Kl. 12 - ca. 15: Disputas: «In Search of the Dignity of the Oppressed: Amidst Grief, Starvation, Exhaustion, and Aesthetics in Palestine»

    Bedømmingskomité

    Førsteopponent: Professor Mark Griffiths (Newcastle University, Storbritannia)

    Andreopponent: Dubravka Sekulic (Royal College of Art, Storbritannia)

    Administrator: Marta Stachurska-Kounta (Universitetet i Sørøst-Norge.

    Veiledere

    • Dr Lena Lybæk
    • Professor Lars Frers
    • Dr Emilio Distretti 
       

    Disputasleder: Jørn Varhaug, instituttleder ved Institutt for kultur, religion og samfunnsfag (Universitetet i Sørøst-Norge)

Har du spørsmål?

Husam Abusalem skal forsvare avhandlingen sin for graden philosophiae doctor (ph.d.) ved Universitetet i Sørøst-Norge. portrett av husam abusalem

Han har fulgt doktorgradsprogrammet i humaniora, kultur- og utdanningsvitenskap ved Fakultet for humaniora, idretts- og utdanningsvitenskap. 

Alle interesserte ønskes velkommen til prøveforelesning og disputas, enten fysisk eller digitalt.

  • Lenke til avhandlingen kommer.

Sammendrag

Hva betyr verdighet for mennesker som lever under undertrykkelse? 

Dette er spørsmålet denne artikkelbaserte doktoravhandlingen forsøker å svare på. Avhandlingen undersøker fire gjentatte former for palestinsk motstand mot kolonisering. I alle disse tilfellene ble kravet om verdighet uttrykt på måter som går utover den vanlige forståelsen av verdighet som bare menneskets iboende verdi.

Avhandlingen består av fire artikler. Hver artikkel tar utgangspunkt i en hendelse eller erfaring i Palestina som gjorde sterkt inntrykk på forskeren og som samtidig viser en egen side ved hvordan verdighet oppleves og uttrykkes under undertrykkelse. De fire eksemplene er:

  • Bærerne av kisten under begravelsen til journalisten Shireen Abu Akleh, som nektet å slippe kisten selv om de ble utsatt for vold fra israelsk politi.
  • Sultestreikene til palestinske politiske fanger, der de protesterte mot fengsling under det israelske styret.
  • Palestineres følelsesmessige, sosiale og politiske reaksjoner i Gaza, og deres forsøk på å finne hvile og søvn midt i krig og ødeleggelser.
  • De korte, gjentatte smilene til palestinere i forbindelse med arrestasjoner og andre ydmykende situasjoner ulike steder i Palestina.

Samlet viser funnene i avhandlingen et bredt spekter av erfaringer og uttrykk for verdighet. Avhandlingen presenterer verdighet som noe som ikke bare handler om menneskeverd, men også om følelser, relasjoner og politiske forhold. Verdighet kan være både hellig og krenket, styrkende og belastende, krevd og fratatt, følt og uttrykt.

Det viktigste teoretiske bidraget i avhandlingen er at den forklarer sammenhengen mellom hva verdighet er, hva verdighet gjør, og hvordan verdighet oppleves. 

Avhandlingen utvikler en alternativ forståelse av verdighet som en følelsesmessig og situasjonsavhengig erfaring. Denne forståelsen spenner fra en grunnleggende følelse av menneskeverd til aktiv motstand mot ydmykelse og urett. I dette perspektivet kan verdighet komme til uttrykk gjennom politisk motstand, gjennom den krevende oppgaven det er å bevare egen verdighet under langvarig undertrykkelse, gjennom kroppslige uttrykk for motstand, og gjennom reaksjoner når håpet om et fritt Palestina oppleves som sviktet.