Vinterfestivalen 2020 – Program

Dansing på Vinterfestivalen Rauland

Vinterfestivalen og Vinterkappleiken i Rauland skjer i år frå 10. til 16. februar.


Program

TJUVSTART!!  LAURDAG 08. – ONSDAG 12. FEBRUAR
Skimaking: Praktisk og historisk innføring i skimakertradisjonen. Kurs i å lage egne treski med enkelt håndverktøy. Thomas Aslaksby (Treverkstaden)
Arrangør: Raulandsakademiet


Måndag 10. februar

KL 09.00 – 15.00 Handverkskurs

  • Fiskeskinnsgarving: Sidsel Sæterhaug (Olavskjeldaren)
  • Innføringskurs i barkgarving og feittgarving av fiskeskinn
  • Trådarbeid med mikrosveising: Johannes Vemren Rygh (Metallverkstaden). Kurset vil bli ei innføring i mikrosveising av stål, der eit mål er å skape eit smykkeobjekt.
  • Smiing: Martine Johannesen (Smia) Grunnkurs i smiteknikk, enkle øvelsar (krok, hempe, spenne)
  • Skimaking: Thomas Aslaksby (Treverkstaden) (Startar laurdag 8. februar)

Tysdag 11. februar

  • Kl 09.00 – 15.00 Kurs held fram
  • Kl 12.00 Foredrag, Tradisjonell skinngarving med Sidsel Sæterhaug (Myllarsalen)
  • Kl 14.30 Opne verkstadar, smakebitar på tvers av fagområda

Onsdag 12. februar

  • Kl 09.00 – 15.00 Kurs held fram (Siste dag med skimaking, smiing og metalltrådarbeid)
  • Kl 09.00 – 10.00 Workshop «Partnering, contact and improvisation» (Vinjesalen)
    Lia Fernandes Meirelles (BRA) and Mónica Alejandra (CO) Choreomundus – Int. master in Dance Knowledge, Practice, and Heritage
  • Kl 10.00 – 11.00 Workshop «Speed and dance relationship in Butoh and Tutting», (Vinjesalen)
    Abdullah Ghazanfar (PK) and Alexandar Isailovic (SRB), Choreomundus – Int. master in Dance Knowledge, Practice, and Heritage

Lunsj

  • Kl 12.00 – 13:00 Foredrag om «Keening» Irsk sorgsang med Michelle Collins (Myllarsalen)
  • Kl 13.30 – 15.00 Workshop «Body percussion to intepret African rhythms» (Vinjesalen)
    Emmanuel Mujuru (ZIM)–  med Choreomundus – Int. master in Dance Knowledge, Practice, and Heritage

Middagspause

  • Kl 19.00 Workshop «Telespringar med to fylje», Birgit Haukås, Even Westeng, Unni Boksasp (Vinjesalen)

  • Kl 20.00 Dans, jam og pub i Gardsjordstoga

Billettar: kr. 200/100 (student)

Torsdag 13. februar

  • Kl 09.30 – 11.30 Workshop «Ull og spinning med håndtein» med Marianne Telle.
  • Kl 10.00 – 11.00  Foredrag «Dansebygda Haltdalen – Knowledge-in-dancing in a Rural Community in Norway» Triangular interaction between dance, music and partnering. Med Siri Mæland frå Norsk senter for folkemusikk og folkedans.
  • Kl 12.00 – 13.45 Workshop «Samspel» Lærar: Mikael Marin (Kungliga Musikhögskolan i Stockholm)
  • Kl 13.00 Foredrag  «Patterns and Motifs in Art and Design» med Hedvig Harmati og Balázs Vargha. (Myllarsalen) Frå Moholy-Nagy University of Art and Design, Budapest (HU)
  • Kl 14.00 – 15.30 Workshop «French fiddle music/ The dance of Bourrées, Marchoises and Bretagne” Philippe Compagnon from Pôle Aliénor, Poitiers, France.
  • Kl 15.45 – 16.45 Workshop «African dance from Uganda and Guinea» med Betty Nalubega (UG) and Brenda Leticia Mayr Villalobos (MEX) (Vinjesalen) Choreomundus – Int. master in Dance Knowledge, Practice, and Heritage

Middagspause

 

UTSTILLING PÅ SKINNARLANDSAMLINGA

  • Kl 18.30 Utstillingsopning og konsert med Tellef Kvifte og Ånon Egeland (Skinnarlandsamlinga)
    Studentarbeid frå Moholy-Nagy University of Art and Design (HU)

KVELD PÅ TELEMARKSTUNET

  • Kl 20.00 – 21.00 Konsert med folkemusikkstudentar frå Rauland (Årestoga)
  • Kl 21.00 – 21.30 Konsert «Chaotic Neutral, A creative voice experiment» Pakistan, Russia, South Africa and Zimbabwe in resonance.
  • Kl 21.30 Dans, jam og pub i Gardsjordstoga

Billettar: kr. 200/100 (student)

 

Fredag 14. februar

Kurs i fiskeskinnsgarving held fram

  • Kl 10.00 – 11:30 Workshop «Argentine Tango» med Lia Tsnobiladze (GEO) (Vinjesalen)
    Choreomundus – Int. master in Dance Knowledge, Practice, and Heritage
  • Kl 10.00 Presentasjon av internasjonale studieprogram innan folkekunst/ handverk (Myllarsalen)
    University of Tartu, Viljandi Culture Academy, Estonian Native Crafts Department (EE)/ Uppsala University,
    Department of Art History (SE)/ University of Gothenburg, Department of Conservation(SE)/ University of Helsinki
    Faculty of Educational Sciences, Department of Education (FI) 

Lunsj

  • Kl 12.00 – 17.00 Utstilling på Skinnarlandsamlinga er open
  • Kl 12.00 – 12.30 Møte med brureskeitradisjon i Hallingdal v/ Ulf Arne Johannessen – Språk: engelsk (Treverkstaden)
    - frå ca 12.45 held Ulf Arne fram med ein workshop der han gjev enkel introduksjon i brureskei-making.
  • Kl 12:30 – 13:30 Workshop «Couple dances from Smolensk district, Russia» med Maria Sivkova (Vinjesalen)
    Choreomundus – Int. master in Dance Knowledge, Practice, and Heritage
  • Kl 15.00 – 16.30 «Norske dansetradisjonar», Siri Mæland (Myllarsalen)
    - Godbitar frå dansearkivet ved Norsk senter for folkemusikk og folkedans.

FESTKVELD FREDAG

  • Kl 17.00 Konsert «Syng med!» Frode Nyvold ga hausten 2019 ut albumet «Soldater og redelig sjømenn». Saman med Richard Burgess vil han presentere albumet og oppmode folk i salen til å synge med på nokre viser frå dette (Grotten)

Middagspause

  • Kl 19.00 Konsert «Ånon Egeland og Mikael Marin» (Vinjesalen)
    Nytt spanande cd-prosjekt på gang, og er heldige å får ein smakebit!

  • Kl 20.00 Konsert «Robert Burns på dialekt» (Vinjesalen)

  • Ingebjørg Lognvik Reinholt, Aasmund Nordstoga, Sarah-Jane Summers
    Robert Burns (1759-1796) var ein skotsk lyrikar, og blir sett på som Skottland sin nasjonaldiktar. Under Vinterfestivalen vil songar etter Robert Burns, oversett til Vest-Telemark dialekt av Peter Fjågesund, bli framført med originale skotske tradisjonelle melodiar.
    Arrangør: Folkemusikkscena i Rauland

  • Kl 21.00 Dans i Vinjesalen - Falkeriset spelemannslag dreg i gang dansen (Vinjesalen)

  • Kl 22.00 Dansekonsert: Ulf Arne Johannessen (Vinjesalen)

  • Kl 23.00 Dansekonsert: Lars Erik Øygarden (Vinjesalen)

Kveldsbilett kr. 300/ 150 (student)                             

Laurdag 15. februar

  • Kl 10.00–14.30 Registrering kappleik (Gangen utanfor Myllarsalen)
  • Kl 10.30–17.00 Kappleik (Vinjesalen, Raulandsakademiet)

Deltakar: kr 150/ barn kr 100

Førehandspåmeldte: kr 100 /barn kr 75
Publikum: kr 150 /barn gratis
Publikum + konsert laurdag kr. 250,-

Klassar: Hardingfele, Fele, Eldre folkemusikkinstrument, Vokal Trekkspel/durspel, Dans, Halling, Lagdans, Gruppespel/ Open Klasse, Lagspel
Påmelding: vinterkappleiken.paamelding1@gmail.com
(Hugs fullt namn, klasse, telefon, lag)

Meir info om vinterkappleiken på facebook.

  • Kl 12.00 – 17.00 Utstilling på Skinnarlandsamlinga er open

FESTKVELD LAURDAG

  • Kl 19.30 Festkonsert, smakebitar frå eit allsidig festivalprogram (Vinjesalen)
    Richard Burgess/ Pôle Aliénor, Poitiers, France/Choreomundus/Anne Gravir Klykken/ Unni Boksasp
    Programleiar: Richard Burgess (UK/NO)

  • Kl 21.00 Dansekonsert med Anders Røine

  • Kl 22.00 Premieutdeling frå kappleiken (Vinjesalen)

  • Kl 22.00 Konsert: «Norwegian Folkmusic med vener» - ein studentkonsert (Midtstoga)

  • Kl 23.00 Dansekonsert med Per Åsmund Omholt

Billett: kr. 250/100 (student)

Sundag 16. februar

  • Kl 12.00 – 17.00 Utstilling på Skinnarlandsamlinga er open
  • Kl 19.00 Konsert «BLÅMYRA» Richard Burgess (Årestoga)

BLÅMYRA - einmanns-kabaret og hyllest til sjøfolk frå Østfold fylke under seilskutetida. I kabareten er det sjømennene sjølve som kjem til orde gjennom autentiske lokale sjømannsviser, sjantiar og utdrag fra brev og memoarer.

Billett: kr. 200/100 (student)

Folkemusikk felekurs

Praktisk informasjon

Matservering:
KL 11:00 – 13:00 Lunsj på Raulandsakademiet
KL 18:00 – 19:00 Middagsservering (Torsdag frå klokka 17.00)

Overnatting:
På Raulandsakademiet kan du bestille rom for heile festivalen.

Billettprisar:
Festivalpass kr. 900 (inkluderer workshop's og konsertar)
Studentpris kr. 450
Enkelt workshop kr. 150 

Meir informasjon og oppdateringar

Fanitullen. Teikning.