– Forskning viser at det å være ute er bra for alle aspekter av helsa vår, sier Tassy Thompson, lekdesigner med fersk doktorgrad i pro-økologisk lekteori og design fra Universitetet i Sørøst-Norge (USN).
Denne uka arrangerte hun, sammen med professor Rigmor Baraas, en workshop for en tverrfaglig gruppe som skal sette søkelys på saken.
Deltakerne representerer forskning, utdanning og kommunen.
Den felles utfordringen er at empirisk forskning både nasjonalt og internasjonalt viser at folk, særlig barn og unge, bruker stadig mindre tid utendørs.
Mindre dagslys skaper helsemessige utfordringer for utvikling av øyne og syn, døgnrytme, hjernehelse og kognitiv funksjon.
– Tilgang til tilstrekkelig dagslys er en grunnleggende del av barn og unges "rett til lek" og "rett til helse", slik de er formulert i FNs barnekonvensjon, forteller Tassy Thompson.
Ekstreme endringer i vær og temperatur, bruk av digital teknologi, endringer i transport og livsstilsvalg er noen av årsakene som pekes på når vi nå stadig tilbringer mer tid inne.
"Walk the talk"
For å jobbe mot mulige løsninger har Tassy, sammen med Rigmor Baraas, startet prosjektet "Rett til dagslys". Målet er å bygge et tverrfaglig nettverk med forskere fra USN og eksterne partnere. Denne uka var de samlet til en workshop på Kongsberg - der de naturlig nok tilbragte mye tid nettopp utendørs.
– Vi må komme oss ut av spesialistboblene våre for å jobbe sammen om disse problemstillingene, sier Tassy Thompson.

Deltakerne kommer fra en rekke fagfelt og sektorer: Forskere innen optometri og øyehelse, regionale og kommunale ledere innen forebyggende folkehelse, skoleledere, lærer og ungdomsrepresentanter. Som en innledning til prosjektet samlet de seg til en designbasert innovasjons- og kunnskapsdelingsworkshop.
Det ble en leken tur.
– Vi tok alle med ut for "walk the talk". Da handler det om å se på bruk av det urbane landskapet og hvordan infrastrukturen legger til rette for både lek og rekreasjon utendørs, forklarer Tassy.
Hun er lekeplassdesigner og er engasjert i hvordan vi bedre kan legge til rette for at folk kan ha det både gøy og godt utendørs.
– For at folk skal ville være ute, må områdene innby til det, forklarer hun.
Stor effekt på øyehelse
Tilbake på campus fikk deltakerne også lære mer om øyehelse, professor Rigmor Baraas ekspertområde. Hun leder flere store forskningsprosjekter på temaet, blant annet SNOW-studien og USNs Colour Vision and Retinal Health Laboratory.
– Informasjonen vi har i dag indikerer at det å være ute og få nok dagslys er viktig for regulering av normal øyevekst og utvikling av godt syn, forteller Baraas.
Og da er det dagslyset utendørs som gjelder. Det er ikke nok å bare ha et vindu.

I første fase av prosjektet er målet å støtte eksisterende helsetiltak, politikk og veiledning gjennom forskningsbasert kunnskap.
Senere vil de også samarbeide med nasjonale og internasjonale partnere om det komplekse problemet med hvordan vi organiserer hverdagen vår for å sikre at vi balanserer behovet for dagslys.

