Nilofer Bachakurd studerer økon

Bachelor i økonomi og ledelse

Vil du bli ettertraktet på arbeidsmarkedet? Få deg en solid forståelse for økonomi og ledelse, organisering, markedsføring, administrasjon og salg.

Velg før du søker

Studieinformasjon

Vis flere keyboard_arrow_down keyboard_arrow_up

Hvorfor velge bachelor økonomi og ledelse?

Dette studiet gjør deg ettertraktet i både privat næringsliv og offentlig virksomhet og administrasjon.

Her får du muligheten til å velge de fordypningene som passer for deg. Du får en solid forståelse av økonomi og ledelse, interessante faglige utfordringer og ikke minst gode jobbmuligheter.

Du kan også fortsette på mastergraden i økonomi og ledelse.

Noe du lurer på? Bli med på Livesending med Q&R

Tirsdag 11. februar klokken 17.00 arrangerer vi Livesending med Q&R for Økonoimistudier ved USN. Her møter du ansatte og studenter som presenterer studiene og svarer på spørsmål.

keyboard_backspace Meld deg på i dag

 

Hva slags jobb får du?

Økonomiutdanning med ulike fordypninger gir deg et godt grunnlag for et bredt spekter av stillinger i privat og offentlig virksomhet.

Du kan for eksempel jobbe som:

  • finansrådgiver i bank
  • forsikringsrådgiver
  • statsautorisert regnskapsfører
  • økonomikonsulent (budsjettering og budsjettkontroll)
  • markedsansvarlig (markedsplanlegging og markedsanalyse)
  • jobbe i reklamebransjen eller med personal og rekruttering.

Kontakt med arbeidslivet

Representanter fra arbeidslivet inviteres inn som gjesteforelesere, og studentene inviteres blant annet til bedriftsbesøk, frokostmøter, seminarer og konferanser sammen med næringslivet i regionen. Her kan du møte fremtidige arbeidsgivere, etablere nettverk og skaffe deg oppdragsgivere til oppgaver som skal løses underveis i studiet.

Alle campusene tilbyr en ordning med internship (praksis i utdanningen) i studiets 6. semester. Studentene på 2. og 3. studieår har også mulighet til å få en mentor gjennom USN Handelshøyskolens mentorprogram

  • Internship help Et internship er en midlertidig ansettelse av studenter, hvor du får jobbe med relevante arbeidsoppgaver i en bedrift. tilbys som en ordning i studiets 6. semester.
  • Mentorprogram help En mentor er en veileder for deg som student og har som mål og hjelpe deg videre i dine studier og din fremtidige karriere. er en mulighet for studentene på 2. og 3. studieår. Mentoren fungerer som en samtalepartner, kontaktbygger, inspirator og veileder i studentenes valg av karrierevei eller videre i studiet. Mentorene rekrutteres både fra privat-, offentlig- og frivillig sektor.

Les mer om hvordan du kan bygge en karriere mens du er student hos oss

Dette lærer du på bachelor i økonomi og ledelse 

Studiet gir deg en bred oversikt over de oppgavene du vil møte i arbeidslivet, i tillegg til en solid og praktisk utdanning.

De to første årene i studiet består av obligatoriske fag som gir deg kompetanse innen:

  • bedriftsøkonomi
  • regnskap
  • samfunnsøkonomi
  • innovasjon
  • markedsføring
  • strategi
  • samt organisasjon og ledelse. 

Studiet gir deg også innsikt i samspillet mellom bedriften og samfunnet, og kunnskap om de samfunnsøkonomiske konsekvensene av de beslutningene som tas i bedriften.

Vil du ha en sikker utdannelse innen ledelse?

Vil du ha en sikker utdannelse innen ledelse, med stor faglig bredde og gode karrieremuligheter i fremtiden? Da har USN Handelshøyskolen studiene for akkurat deg.

Autorisasjon som statsautorisert regnskapsfører

Ved å velge riktige emner, kan du gjennom de tre studieårene oppnå utdanningskravet som statsautorisert regnskapsfører. Det er Finanstilsynet som utsteder autorisasjon etter at gjeldende praksiskrav er oppfylt. Vi gjør oppmerksom på at Finanstilsynets regler kan endres på kort varsel. Det vil være utdanningsreglene på søknadstidspunktet (etter at praksis er gjennomført) som gjelder. Vi må ta et visst forbehold om at det kan ha oppstått endringer i utdanningskravet når Finanstilsynet behandler din søknad om autorisasjon.

Videre utdanning

Med en bachelorgrad i økonomi og ledelse kan du fortsette på disse studiene:

Ulike opptakskrav og tilleggskrav kan forekomme. Kontakt studieveileder for mer informasjon.

Skaff deg internasjonal erfaring

Du kan ta deler av økonomi og ledelse i utlandet. Å studere eller ta praksis i utlandet kan gi deg mulighet til å utvide din internasjonale kompetanse, språkferdigheter, personlige egenskaper og omstillingsevne. Det kan også gjøre deg mer attraktiv på arbeidsmarkedet. Vi har avtaler med utenlandske universiteter, høyskoler og praksisinstitusjoner tilpasset ditt studium.

Velg før du søker

Studenthistorier

Økonomistudent Karoline Hodt og mentor Anne Marie Gjems på USN campus Drammen

Sikret internship med hjelp fra mentor

«Kom deg på LinkedIn», var det første rådet økonomistudent Karoline fikk fra sin rutinerte mentor. Det resulterte i flere jobbtilbud.

Økonomi og ledelse

5 gode grunner til å studere økonomi og ledelse ved USN Handelshøyskolen

Fortsatt litt usikker på hva du skal bli, men lyst til å ha mange muligheter underveis og etter endt utdanning? 

Slik er det å studere økonomi og ledelse ved USN

Noe av det første disse studentene i økonomi og ledelse gjorde, var å starte kollokviegruppe. – Det beste er samholdet og støtten vi gir hverandre.

Student som regner ut tall på tavla

Er du glad i tall? Her er utdanningene for deg

Arbeidslivet har stort behov for ansatte med mattekompetanse. Her har vi plukket ut 5 utdanninger for deg med sans for tall.

Julianna Frantzen Reiersrud ble tatt imot som en kollega i firmaet Formuesforvaltning da hun hadde internship. Her sammen med finansiell rådgiver Fredric Lehfeldt.

Gode råd til deg som vurderer internship

Julianna Frantzen Reiersrud hadde internship hos Formuesforvaltning sjette semester på bachelor i økonomi og ledelse. Her er hennes beste råd.