Institutt for språk og litteratur
Instituttet famnar språka norsk, engelsk og spansk og fagfelta litteratur, kultur, lingvistikk og ikkje minst korleis ein lærer språk og underviser i språk, altså pedagogikk og didaktikk.
Vi har fokus på å utvikle dei utdanningane som er mest interessante, som har den mest innovative forskinga bak seg og som gjev studentane våre dei beste tilhøva på arbeidsmarknaden i framtida.
Våre studium
Instituttet har eigne bachelorprogram innan språk og litteratur. Vi har årsstudium i engelsk, norsk og spansk, på campus og på nett, heiltid og deltid. Desse kan alle inngå som element i bachelorstudiet. Vi tilbyr òg eit årsstudium i norsk språk og samfunnskunnskap for utanlandske studentar, ein lektorutdanning i norsk og ein masterutdanning i norskdidaktikk.
Instituttet er òg ein viktig bidragsytar inn i profesjonsutdanningane; grunnskulelærarutdanning, barnehagelærarutdanning og praktisk-pedagogisk utdanning, og vi har omfattande aktivitet innan etter- og vidareutdanning.
Sist, men ikkje minst, har vi forfattarstudiet vårt, der det skapande forfattararbeidet står sentralt, og der du òg får innsikt i litteraturteori og dei praktiske sidane ved yrket.
Forskingsgrupper
Instituttet har følgjande forskingsgrupper:
- Barns overgang frå barnehage til skule
- Estetikk: teori, analyse, praksis
- Estetiske læreprosessar
- Fleirspråklegheit, læring og utvikling
- Forsking på språkleg variasjon og endring
- Forskning på tekst, retorikk og skriving (TRESK)
- Klasseromforsking
- Litteratur og film
- Litteratur og litteraturdidaktikk
- Læremiddelforsking
- Læring, læringsdesign og digitale medium
- Nettverk for interaksjonsanalyse (NIA)
- Nettverk for norskdidaktisk forsking
- Sosialsemiotikk, SFL og multimodalitet
- Tekst i kultur og utdanning